Видатні особистості нашого краю

Марко Лукич

Кропивницький

Марко Лукич
Кропивницький
(10 травня 1840 р. – 21 квітня 1910 р.) –
драматург, актор, режисер,композитор,
фундатор українського професійного театру
 

    Народився 10 травня 1840 р. в с.Бежбайрак (нині – с.Кропивницьке Новоукраїнського району Кіровоградської області) в сім'ї управителя поміщицького маєтку. У 1861-1871 р.р. служив канцеляристом в установах м.Бобринця та м.Єлисаветграда (нині – м.Кіровоград). У 1862-1863 р.р. був вільним слухачем юридичного факультету Київського університету.

    Марку Лукичу Кропивницькому належить основоположна роль у створенні національної школи театрального мистецтва, формуванні оригінального вітчизняного репертуару.

    Актор створив чимало сценічних образів на власному драматургічному матеріалі, а також за творами інших авторів. М.Кропивницький відомий не лише як видатний драматург, актор, режисер, він також є автором ряду музичних творів, які відзначаються високою професійністю (дует «За сонцем хмаронька пливе», пісня «Соловейко» тощо).

    М.Кропивницький написав 40 п'єс (серед них широко відомі «Дай серцю волю, заведе в неволю», «Доки сонце зійде, роса очі виїсть», «Глитай, або ж Павук», «По ревізії»). Під керівництвом М.Кропивницького розпочали свою діяльність славетні актори М.Садовський, М.Заньковецька, П.Саксаганський.

    27 жовтня 1882 року в Єлисаветградському театрі (нині Кропивницький) відбулась перша вистава українського театру

    У 1982 році відкрито Кіровоградський меморіальний музей М.Кропивницького, який зберігає та популяризує документи та матеріали, пов’язані життям та творчістю корифея українського театру.

Давно життя минуло старосвітське
І зник з землі «Глитай, або ж Павук».
Та знов, мов крила,—
міліони рук
Стрічають плеском ім'я —
Кропивницький.
М.Рильський

 

 

27 жовтня 1882 року в Єлисаветградському театрі (нині Кропивницький) відбулась перша вистава українського театру